W tym tutorialu opiszę w jaki prosty sposób możemy zrobić logo z fontów ( czcionek ) pisanych tzw. scriptów.
Oczywiście projektując dane logo musimy najpierw zapoznać się z tematyką, które dane logo ma przedstawiać. Przecież nie każdy font ( czcionka ) będzie pasował do danej tematyki, którą logo ma wyrażać.
Prosty przykład:
Firma handlująca militariami raczej scriptu nie wykorzysta, tylko prędzej pokusi się o czcionkę typowo militarną, za to np. zakład fryzjerski lub kwiaciarnia? Czemu nie! Oczywiście często graficy podczas produkcji loga za bardzo fantazjują i zdarza się im ( mi kiedyś też :) ), że napocą się przy kreowaniu loga, użyją np. jakiegoś fontu typu "Gothic" i logo jest piękne...ale dla zwykłego konsumenta nie jest czytelne niestety, a to mija się z celem przy produkcji loga.
Dlatego robiąc coś w grafice nie oceniaj swojej pracy przez pryzmat swojego gustu bo coś co stworzyłeś i Ci się spodoba niekoniecznie będzie podobać się klientowi...i na odwrót.
OK, zaczynamy!
1. KROK PIERWSZY - ROZPOZNANIE TERENU :)
Rozpoznanie terenu to oczywiście rozmowa z klientem i poznanie jego potrzeb. Dokładnie tak! robiąc dla kogoś projekt musisz dwa razy słuchać i raz mówić, musisz być jednocześnie trochę handlowcem i trochę psychologiem. Im bardziej rozpoznasz czego klient oczekuję tym szybciej wykonasz projekt, który idealnie trafi w jego gust. Nie jest to łatwe i nie ma jakiegoś określonego schematu ale...można się tego nauczyć obserwując i słuchając naszego klienta. Zadowolony klient na pewno do Ciebie wróci więc to podstawa, żeby biznes funkcjonował tak jak tego oczekujemy.
JEŚLI CHODZI O MARKĘ MONACCO...
Mój klient chciał stworzyć elektroniczne papierosy i liquidy, które celowałby w segment premium.
Dobrze! zatem wymyślamy nazwę.
Podczas burzy mózgów padło na na Monaco. Małe bogate Państwo, wyścigi formuły 1, książę Albert:) itp.
Luksusowe auta są, świetnie czuć przepych :D
Prince Albert oraz mistrz drugiego planu także się znalazł. I o to chodzi. ( oczywiście nie chodzi o mistrza drugiego planu )
Zaczynamy od czcionki. Oczywiście kolejność dowolna ale mi osobiście jest tak najłatwiej. Do tego loga wybrałem czcionkę "Signet roundhand italic", którą uważam za łądną i w miarę czytelną dla przeciętnego Kowalskiego.
Do czcionki postanowiłem dodać akcent monarchii, czyli koronę. Typowa korona, z zestawu kształtów Photoshopa CS3 i dalszych wersji. Logo powstało około sześć lat temu dlatego przypomniałem wersję CS3 na której pracowałem.
Mamy czcionkę, mamy nutkę ekstrawagancji. Przydałoby się jeszcze, żeby logo nawiązywało do elektronicznych papierosów więc dodajemy, cigarette po angielsku ponieważ, marka ma się kojarzyć z "dobrem" zachodnim więc niech się tak kojarzy. W końcu przeciętny Kowalski skojarzy, że cigarette to papierosy, a że są to e-papierosy więc jest e-cigarette. Żeby nie było, że są zwyczajnymi e-papierosami dodałem jeszcze exclusive i tak o to powstał brand Monacco.
Co do tajemniczej "erki" na końcu napisu.
Ważne! "R" w kółeczku wygląda fajnie i dodaje prestiżu ale nie można jej sobie dodawać na prawo i lewo do każdego loga bo poniesiecie za to srogą karę pieniężną jeśli Urząd Patentowy skontroluję Wasz znak i okaże się, że nie jest on zarejestrowany. Żeby była jasność "R w kółeczku" to "registered", czyli zarejestrowany! Rejestracja kosztuje.
Używanie "R" bez zarejestrowania, też będzie Was kosztować :)
To tyle jeśli chodzi o stworzenie prostego loga opartego na ładnej czcionce. Mam nadzieję, że pomogłem i zachęciłem do czytania kolejnych tutoriali, którę będę umieszczał w miarę Waszego zainteresowania oraz mojego czasu.
Jeśli się podobało zalajkuj i poleć znajomym. To na pewno zmotywuje mnie do dalszego działania:)
Pozdrawiam Markuss.